Vitamin kaybı nasıl önlenir?

Anasayfa > Freeze Dry Raf Ömrü

Diğer Yazılar

Meyve ve sebzeler sağlıklı bir beslenme için çok önemlidir. Ancak taze meyve ve sebzelerin raf ömrü kısadır ve depolama sırasında vitamin ve mineral kaybına uğrayabilirler. Bu nedenle, meyve ve sebzeleri uzun süre saklamak ve besin değerlerini korumak için farklı yöntemler geliştirilmiştir.

Freeze drying (dondurarak kurutma), meyve ve sebzeleri korumak için kullanılan en etkili yöntemlerden biridir. Freeze drying, meyve veya sebzeyi önce dondurur, sonra çok düşük basınç altında vakuma yerleştirir. Düşük basınç, buz kristallerinin hızla buharlaşmasına neden olur, böylece katıdan direk gaza dönüşürler. Bu işlem sırasında meyve veya sebzenin su içeriği %95-99 oranında azalır.

Freeze drying’in avantajlarından biri de vitamin ve mineral kaybını önlemesidir. Araştırmalar göstermiştir ki freeze dried meyve ve sebzeler taze olanlara göre bazı vitaminlerde hafif bir düşüş yaşasa da antioksidanlar ve lif açısından zengindir. Örneğin havuçlar karotenoidlerinin %95’ini, elma ise C vitamini’nin %90’ını korur. Bu da freeze dried meyve ve sebzelerin vitamin ve mineral almak için hala etkili bir yol olduğu anlamına gelir.

Freeze dried meyve ve sebzeler ayrıca daha uzun süre saklanabilir, daha hafif olur, daha az yer kaplar, renk, şekil ve lezzetini korur.

miniFRU olarak biz de freeze drying yöntemiyle ürettiğimiz meyve ve sebze ürünleriyle sizlere sağlıklı atıştırmalıklar sunuyoruz. Ürünlerimizi denemek isterseniz web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

2023 yılında Ankara’da kurulan miniFRU Sanayi ve Dış Ticaret Limited Şirketi olarak, amacımız müşterilerimize en kaliteli ürünleri sunmak ve onların ihtiyaçlarını karşılamaktır. 

İletişim

Ehlibeyt Mh. Ceyhun Atuf Kansu Cad. No: 130/72 Ankara

info@minifru.com

(+90) 501 365 96 24

Copyright 2024 © Tüm hakları saklıdır. Bu internet sitesi tasarımı Esey Ajans tarafından tasarlanmıştır.
Dil Seçeneği »